Sake to wino, czy raczej wódka?

Z pewnych względów większość ludzi uważa, że sake to japońska wódka, a jest to mylące, gdyż to tylko częściowa prawda. Ten wytwarzany z ryżu trunek może być zarówno mocny, jak i łagodny niczym wino, dlatego też warto zwrócić uwagę na plakietkę, zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego produktu. Ustawienie go na półce z winami lub wódką wiąże się z jego mocą, która może być zbliżona do piętnastu procent, ale również do czterdziestu. Wszystko zależy od producenta i jego grupy docelowej.

Powstanie

Szacuje się, że pierwsze sake zostało wyprodukowane około trzystu lat przed naszą erą. Niestety nigdzie nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających tę hipotezę, więc można to wziąć jedynie za domysły. Jednakże biorąc pod uwagę przywiązanie do tradycji, jakie żywią Japończycy, można śmiało pokusić się o stwierdzenie, że właściwie mogłaby to być prawda. Ryż uprawia się właściwie od zawsze, a wyrabianie z niego alkoholu było zapewne jedynie kwestią czasu.

Miłośnicy sake

Każdy, kto lubi poznawać nowe smaki, powinien skusić się na ryżowy trunek, którego nie da się podrobić. Wyjątkowo charakterystyczny smak być może nie będzie pasował wszystkim, ale zdecydowanie warto sięgnąć chociaż po kilka butelek, aby przekonać się o jego wartości. Na sklepowych półkach można odnaleźć ryżowe wina półwytrawne, wytrawne i słodkie, a ich smak w dużej mierze zależy od regionu, w którym został wytworzony. Dając szanse nowym smakom i zapachom poszerzamy swoje horyzonty, a to zawsze warto robić. Zdecydowanie się na zakup mocniejszego sake warto połączyć z męskim wieczorem, w którym pierwsze skrzypce miała grać wódka.