Zastosowanie styropianowych pojemników w gastronomii

Do jednych z najczęściej wykorzystywanych w gastronomii pojemników do przechowywania i transportowania żywności zaliczyć można styropianowe pojemniki. Są one wykorzystywane zarówno w restauracjach, jak i hotelach, barach, a także zakładach produkujących żywność. Takie pojemniki kojarzone są też zazwyczaj z weselami, zabawami integracyjnymi i podobnymi, gdzie służą jako pojemniki do pakowania pozostałej po przyjęciu żywności. Co warto wiedzieć na temat takich pojemników? Wszystko na ten temat poniżej!

Czym charakteryzują się pojemniki ze styropianu?

Pojemniki, które wykonane są ze styropianu, należą do najczęściej wykorzystywanych w gastronomii. O ile bowiem w kuchni możliwe jest zastosowanie plastikowych pudełek o tyle w przypadku konieczności przekazania ich klientom niezbędne, jest znalezienie słusznej alternatywy. Takową są właśnie pojemniczki styropianowe, które występują w wielu rozmiarach. Dzięki temu bez problemu można dostosować je do potrzeb klientów. Czasami stosowane są również papierowe pudełka jednak nie zawsze, jest to możliwe. Otóż papier nasiąka wodą, dlatego w przypadku wielu produktów spożywczych takie rozwiązanie odpada. W takich sytuacjach niezbędne jest zastosowanie pojemników styropianowych. Opcjonalnym rozwiązaniem są pojemniki lpastikowe z https://www.lideropakowania.pl/pojemniki-plastikowe.html.

Styropianowe pojemniki – rodzaje

Warto na koniec dodać, że dostępne w hurtowniach i sklepach pojemniki ze styropianu występują w bardzo wielu odmianach. Przede wszystkim różnią się one od siebie wyżej wspomnianą już wielkością. Dodatkowo dostępne na rynku są zarówno kwadratowe, jak i okrągłe pojemniki. Do wyboru są również prostokątne modele. Wszystko po to, by zaspokoić potrzeby i wymagania klientów.